DUK

Bendra informacija apie mus

Tai biblioteka, kur kiekvienas žmogus gali paimti, palikti arba padovanoti  knygą nemokamai.
Idėją “Paimk knygą, palik knygą” Jūs galite įgyvendinti suradę nedidelę, dažniausiai medinę, knygų dėžutę – namelį.

Taip, knygas gali imti visi kas tik nori jas skaityti.

Ne, neprivalote grąžinti tą pačią knygą. Jeigu paėmėte knygą (ar dvi), tiek pat ir palikite. Mūsų idėja Dalinkis Knyga neveiks, jeigu knygų skaičius mažės. Viskas turi veikti sąžiningumo ir geranoriškumo principu. Mes visi kartu suinteresuoti, kad bibliotekėlės būtų pilnos gerų knygų. Tik taip laimėsime visi!

Palikite knygas bibliotekėlėje arba susisiekite su mumis.

Aplankykite pasaulio žemėlapį mūsų puslapyje. Naudodami paieškos juostą virš žemėlapio rasite nemokamas  bibliotekėles šalia jūsų. Jei radote bibliotekėlę ir ji nėra registruota, kreipkitės į jos Valdytoją, apsilankykite mūsų interneto svetainėje ir užregistruokite.

Veiklą pradėjome 2016 metais įkvėpti pavyzdžio iš JAV. Taip, mes esame pelno nesiekianti organizacija klubas “Lokva”.

Aplankykite skyrelį Aukoti mūsų puslapyje ir paaukokite norimą sumą. Apie gautą Jūsų paramą informuosime.

Aplankykite jį ar ją namuose arba palikite pranešimą Knygų namelyje. Patikrinkite ar žemėlapyje nurodyti Valdytojo kontaktai. Susipažinkite – tai dalis mūsų visų veiklos.

Jeigu Knygų namelio nėra mūsų žemėlapyje, vadinasi mes nežinome apie jo egzistavimą.  Sužinokite kam priklauso ir kas atsakingas už bibliotekėlės priežiūrą. Paraginkite jį/ją, kad užregistruotų ir gautų lentelę su unikaliu numeriu ir logotipu.

Kaip pradėti

Puiku, mes džiaugiamės Jūsų sprendimu prisijungti prie nemokamų bibliotekėlių tinklo! Apsilankę mūsų interneto svetainės puslapyje Noriu turėti nemokamą bibliotekėlę rasite pradinę informaciją. Mūsų dienoraštis taip pat yra puikus informacijos  šaltinis. Jeigu neradote Jus dominančios informacijos laukiame laiškų arba skambučių. Puslapyje Kontaktai rasite reikalingą informaciją apie mus.

Tai priklauso nuo to ar Jūs Knygų namelį gaminsite patys ar pirksite išsirinkę mūsų kataloge.

 1. Jeigu gaminsite patys išlaidos priklausys nuo naudojamų medžiagų kainos ir namelio dydžio. Išlaidų suma gali svyruoti nuo 5 iki 150 €. Vidutiniškai 45 €  kainuoja vienkartinis Knygų namelio registracijos mokestis. Užregistravę Jūs gaunate specialią lentelę su išgraviruotu logotipu ir unikaliu numeriu. Turėdami tokį unikalų numerį, savo nemokamą bibliotekėlę galite patalpinti pasaulio žemėlapyje. Visi registruoti Knygų namelių savininkai gauna specialius pasiūlymus iš mūsų rėmėjų, ar kitą naudingą informaciją.
  Taip pat įvertinkite Knygų namelio pastatymo išlaidas. Jos  gali sudaryti apie 30 €.
 2. Jeigu pirksite Knygų namelį išsirinkę mūsų kataloge, Jums nereikės mokėti papildomai vienkartinio registracijos mokesčio. Lentelę su unikaliu numeriu gausite kartu su nameliu.
  Nepamirškite apie Knygų namelio pastatymo išlaidas.

Kiekvienas, įsigijęs Knygų namelį iš katalogo mūsų internetinėje svetainėje, gauna lentelę su išgraviruotu logotipu ir unikaliu numeriu. Taip pat pridedame informaciją bibliotekėlės Valdytojui.
Namelio montavimo/pastatymo medžiagos neįskaičiuotos.

Jus supantys žmonės Jums gali padėti. Jie pilni idėjų ir galimybių. Naudokitės tuo! Kreipkitės į bendruomenės narius, į artimiausias firmas ar organizacijas  – jos gali pastatyti nemokamą bibliotekėlę.

Taip pat galite gauti lėšų pasinaudoję mūsų rekomendacijomis.

Pagaliau peržvelkite savo turimus ir jau nenaudojamus daiktus, gal rasite kas turi dureles ir vietos knygoms už jų. Keletą tokių idėjų pamatysite čia.

Jeigu projektuosite ir gaminsite sandarius Knygų namelius viskas bus gerai. Peržiūrėkite patarimus skyrelyje statyk. Žinoma, knygos turi dažnai keistis. Knygų nameliai nėra skirti ilgalaikiam ar pastoviam knygų saugojimui. Juk mūsų visų tikslas – keistis knygomis ir jas skaityti. Skaityti daug ir dažnai.

Nebūtinai. Nėra tokios taisyklės, kad būtinai tik lauke. Tačiau prieš statydami lauke įsitikinkite ar galite tai daryti. Jeigu Jūs nesate tos žemės savininkas būtinai suderinkite sąlygas su tikruoju sklypo savininku.

Patalpoje galima knygas sudėti lentynoje, spintoje, dėžėje, vežimėlyje – svarbu, kad būtų matoma ir lengvai prieinama. Nemokamos bibliotekėlės gali būti įrengtos kavinėse, baruose, viešbučiuose, mokyklose, prekybos centruose ir t.t. Visur, kur tik lankosi žmonės.

Spręskite patys. Mes skatiname jas įrenginėti taip, kad būtų matomos, lengvai randamos ir prieinamos visiems pageidaujantiems. Juk didžiausias džiaugsmas yra sutikti žmones, bendrauti ir dalintis.

Yra bibliotekėlių ir privačiose, uždarose teritorijose. Jeigu nenorite, kad Jūsų bibliotekėlė būtų ieškoma, nerodykite jos žemėlapyje. Tik neužmirškite, kad jei ji yra pasaulio žemėlapyje, žmonės ateis jos ieškoti.

Taip, bibliotekėlę gali įsirengti kas tik nori. Peržiūrėkite patarimus skyrelyje statyk. Atstovaujate didelę organizaciją, tai puiku! Jūs galėsite reklamuoti savo organizaciją platindami informaciją apie įrengtą Nemokamą bibliotekėlę. Nepamirškite jos užregistruoti ir patalpinti pasaulio žemėlapyje.

Mes galvojame, kad tai nėra gerai. Tačiau žinome bibliotekėlių, esančių šalia viena kitos ir sėkmingai veikiančių. Svarbiausia, kad būtų aktyvūs bibliotekėlių valdytojai, kurie palaiko vienas kitą. Prieš įrenginėdami savo bibliotekėlę, pakalbėkite su jau esamos valdytoju. Pasitarkite, kaip Jūs galite dirbti kartu, kad veikla būtų sėkminga.

Dažniausiai reikalingas leidimas norint ką nors pastatyti valstybei priklausančioje žemėje. Leidimo gavimas gali užtrukti šiek tiek laiko. Štai keletas mūsų pastebėjimų šia tema:

 • Geriausia strategija yra išvengti būtinybės prašyti leidimo. Jeigu yra galimybė rinktis, rinkitės vietas privačiose teritorijose.
 • Kuo didesnis miestas, tuo didesni reikalavimai.
 • Būkite dėmesingi kitiems žmonėms. Neįrenginėkite bibliotekėlių ten, kur jos gali trukdyti kasdieninei veiklai, pvz: vaikščiojimui, važiavimui dviračiais, sniego kasimui ir kt.

Jeigu bibliotekėlė įrengta gavus žemės savininko sutikimą jokios atsakomybės nėra. Reikia tik pasirūpinti, kad Knygų namelis būtų švarus, tvarkingas ir geros būklės. Skatinkite aplinkinius naudotis šia paslauga – nemokamais knygų mainais.

Kaip bebūtų gaila, tačiau smulkūs pažeidimai ar vandalizmo atvejai gali nutikti. Taip pat yra tikimybė, kad dings arba bus sugadinta viena ar kelios knygos. Mažesnė tikimybė, kad dings Knygų namelis ar visos knygos iš bibliotekėlės. Jeigu kažkas atsitiko, būtinai praneškite policijai. Pasakykite visiems savo draugams ir kaimynams kas nutiko. Apie įvykį parašykite facebook profilyje ir kituose socialiniuose tinkluose, paprašykite patarimo ir pagalbos ieškant kaltininko. Ieškokite patarimų ir dalinkitės informacija mūsų dienoraštyje apie tai, kaip kovoti su vandalais.

Jeigu nerimaujate, kad tokie dalykai gali nutikti, statykite bibliotekėles labai gerai matomoje ir apšviestoje vietoje. Pasvarstykite galimybę įrengti mobilią bibliotekėlę (pvz. su ratukais), kad nakčiai galėtumėte nuvežti į saugesnę vietą. Rekomenduojame knygas žymėti specialiu spaudu, kurį galite rasti mūsų kataloge.

Patikrinkite mūsų  žemėlapyje ar bibliotekėlė turi Valdytoją ar atsakingą asmenį.

Bibliotekėlės registravimas ir patalpinimas pasaulio žemėlapyje

Tai galite padaryti mūsų puslapio skyriuje registruoti. Procesas nėra sudėtingas:

 1. Registuoti reikia tik tas bibliotekėles, kurias sukuriate patys. Vidutiniškai 45 € kainuoja vienkartinis Knygų namelio – bibliotelėlės registracijos mokestis. Užregistravę Jūs gaunate specialią lentelę su išgraviruotu logotipu ir unikaliu numeriu. Turėdami tokį unikalų numerį, savo nemokamą bibliotekėlę galite patalpinti pasaulio žemėlapyje. Visi registruoti Knygų namelių savininkai – valdytojai gauna specialius pasiūlymus iš mūsų rėmėjų, ar kitą naudingą informaciją. Nepamirškite – jeigu pirkote Knygų namelį išsirinkę mūsų kataloge jos registruoti ir papildomai mokėti vienkartinio registracijos mokesčio nereikia. Lentelę su unikaliu numeriu gausite kartu su nameliu.
 1. Patalpinti pasaulio žemėlapyje. Užregistravus ir gavus specialią lentelę su išgraviruotu logotipu ir unikaliu numeriu, savo nemokamą bibliotekėlę galite patalpinti pasaulio žemėlapyje. Tokiu būdu Jūs galite pasakysite visiems, kur biblioteka yra, pasidalinti istorija apie ją, įkelti nuotraukas.

Tik turėdami unikalų numerį savo nemokamą bibliotekėlę galite patalpinti pasaulio žemėlapyje.

Tiesiog užpildykite prašomus laukelius.

Nepamirškite – jeigu pirkote Knygų namelį išsirinkę mūsų kataloge jos registruoti nereikia. Lentelę su unikaliu numeriu gausite kartu su nameliu.

Registruoti reikia tik tas bibliotekėles, kurias sukuriate patys.

Rekomenduojame užregistruoti savo bibliotekėlę, kai tik suplanuosite jos statybą. Gavę specialią lentelę su išgraviruotu logotipu ir unikaliu numeriu, savo nemokamą bibliotekėlę galėsite patalpinti pasaulio žemėlapyje vos tik ją pastatę.

Nepamirškite – jeigu pirksite Knygų namelį išsirinkę mūsų kataloge jos registruoti nereikės. Lentelę su unikaliu numeriu gausite kartu su nameliu.

Registruoti reikia tik tas bibliotekėles, kurias sukuriate patys.

Jokių problemų nėra – kai Jūs registruojate bibliotekėlę (ar kelias) dar netampate jos Valdytoju. Pirkdami vieną ar kelias lenteles Jūs tik parašote kokiu adresu jas atsiųsti. Tik tada, kai bibliotekėlė bus įrengta, patalpinkite ją pasaulio žemėlapyje. Užpildykite prašomus laukelius, nurodykite adresą tos vietos, kur Knygų namelis – bibliotekėlė stovi. Užpildytoje formoje nurodytas asmuo tampa bibliotekėlės Valdytoju.

Lentelę su unikaliu numeriu ir Valdytojo paketą atsiųsime per 2-3 savaites. Apie atliktą mokėjimą gausite pranešimą į Jūsų nurodytą elektroninį paštą.

Ne, registruoti nereikia! Jei nusipirkote Knygų namelį – bibliotekėlę iš katalogo mūsų svetainėje ji bus automatiškai užregistruota. Kartu su bibliotekėle atsiųsime lentelę su unikaliu numeriu ir Valdytojo paketą. Visa tai yra įtraukta į pirkimo kainą. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai sulaukti kol Jūsų biblioteka atvyks ir tada įkelti ją į pasaulio žemėlapį.

Pasirinkite Pridėti/Atnaujinti formą puslapyje patalpinti pasaulio žemėlapyje. Rašykite tą informaciją, kurią norėtumėte pakeisti. Jei jūsų biblioteka keičia vietą, įveskite naują adresą. Jei jūsų biblioteka turi naują Valdytoją, įveskite naują kontaktinę informaciją. Taip pat galite keisti nuotraukas ir istoriją. Būtinai nurodykite savo teisingą unikalų numerį! Jei įvesite neteisingą unikalų numerį, pakeisite kitos bibliotekos informaciją.

Ne, neprivalote. Jūs turite galimybę pasirinkti rodyti ar nerodyti savo kontaktinę informaciją  pasaulio žemėlapyje. Jei nenorite talpinti žemėlapyje savo asmeninio elektroninio pašto adresą, sukurkite atskirą, tik Jūsų bibliotekėlei skirtą adresą. Skelbti elektroninio pašto adresą yra naudinga. Lankytojai gali norėti susisiekti su Jumis. Knygų leidėjai ar pardavėjai gali pasiūlyti paaukoti knygas Jūsų bibliotekėlei.

Ne, neprivalote. Jūs turite galimybę pasirinkti rodyti ar nerodyti adresą pasaulio žemėlapyje. Jeigu pasirinksite nerodyti, tada bus skelbiamos tik GPS koordinatės.

Bibliotekėlė lengviau randama, kai adresas rodomas.

Kai kėlėte savo biblioteką į pasaulio žemėlapį tikriausiai pasirinkote, kad Jūsų vardas nebūtų matomas žemėlapyje, ar ne. Jei pažymėjote nerodyti savo vardą, tada Jūs negalite rasti žemėlapyje savo bibliotekėlės remiantis valdytojo vardu.

Jeigu kitos paieškos funkcijos veikia, o neveikia tik Šalia Manęs panašu, kad neleidote nustatyti Jūsų buvimo vietą. Kai pirmą kartą atidarote žemėlapį, dažniausiai iššokančiame langelyje pamatote pop-up klausimą „ar pasidalinti savo vietą“. Jei spustelėsite Leisti, tada žemėlapio funkcija Šalia Manęs veiks ir bus galima rasti nemokamas bibliotekas šalia jūsų. Jei nematė pop-up lango, paieškokite šios funkcijos Jūsų naršyklės nustatymuose.

Kaip žmonės, taip ir Nemokamos bibliotekėlės turi turėti savo namus. Aplinkiniai pripras naudotis Jūsų biblioteka reguliariai ir nustebs jos neradę. Jeigu tai laikinas bibliotekėlės „išvykimas“, palikite informaciją kada ji sugrįš. Skaitytojai jos pasiilgs! Be to, Jūsų biblioteka bus rodoma pasaulio žemėlapyje. Vis tik jeigu atsirado tokia būtinybė keisti bibliotekos buvimo vietą, nepamirškite atnaujinti informaciją žemėlapyje.

Mažųjų nemokamų bibliotekėlių priežiūra

Jeigu Knygų nameliai pastoviai bus lauke, po kelių metų juos reikės perdažyti ar padengti kita, atsparia besikeičiančioms oro sąlygoms, danga. Konsultuoktės su dažų pardavėjais.

Informaciją apie mūsų gaminamus Knygų namelius galite rasti čia.

Pirmiausia išimkite visas knygas iš bibliotekos. Tada su žarna pilkite vandenį tam, kad išsiaiškintume pro kur patenka vanduo į vidų. Radę plyšį užsandarinkite hermetiku tinkamu naudoti lauko sąlygomis.

Išgręžkite 3 -4 nedideles ventiliacijos skylutes namelio dugne. Skylutes geriau padaryti arčiau durų (durys pati nesandariausia vieta), kad vanduo ištekėtų ir nesugadintų knygų. Galima ant dugno padėti kažkokias groteles, kad knygos būtų šiek tiek pakeltos ir vanduo jų nepasiektų.

Ne, žmonės knygų nevagia. O jeigu vis tik atsiras tokių kurie nuspręs taip padaryti, jiems turėtų būti labai gėda. Valdytojas turėtų būti aktyvus ir suburti kuo didesnę kaimynų ir draugų grupę, besidominčia skaitymu ir nemokamais knygų mainais. Visa šita grupė turėtų bendrai domėtis bibliotekėlės saugumu. Žymėkite knygas specialiu spaudu – tai bus ženklas kad knygos negalima pirkti. Knyga skirta dovanojimui, ne pardavimui spaudą galima rasti mūsų parduotuvėje.

Palikite informaciją gerai matomoje vietoje apie tai, kad šita bibliotekėlė yra visos bendruomenės turtas ir skirta Nemokamiems knygų mainams ir dovanojimui.

Jeigu nepavyksta išvengti besikartojančių išpuolių, apsvastykite galimybę perkelti bibliotekėlę į saugesnę vietą: mokyklą, kavinę, viešbutį ir t.t.

Kreipkitės į visus Bibliotekos naudotojus: kaimynus, draugus ir pažįstamus prisidėti prie judėjimo ir padovanoti knygas. Informuokite juos apie tai, kad jie gali parodyti dėmesį atnešdami ir palikdami įvairias knygas bibliotekėlėje. Tačiau neleiskite žmonėms manyti, kad kažkas vienas (pavyzdžiui Jūs) yra atsakingas už sėkmingą bibliotekėlės funkcionavimą. Kuo daugiau žmonių dalyvauja, tuo geriau.

Kiekvienas, kuris naudoja biblioteką, turi galimybę padėti įvairių rūšių knygas. Taip pat kiekvienas turi teisę ir išimti. Jūs, kaip ir kiekvienas, galite elgtis laisvai ir… pašalinti nepatinkančias knygas. Tačiau mes raginame būti atviriems visoms nuomonėms. Minčių ir temų įvairovė yra gerai. Cenzūra nėra pats geriausias sprendimas, turėtų būti subalansuota kolekcija.

Jeigu atsirado būtinybė atskirti temas, kažkaip pažymėkite, kad šita bibliotekėlė skirta tik vaikams, o šita – tik suaugusiems.

#
#
#
#
#